Evrim Ağacı'na destek olmak için, yukarıdaki "Destek Ol" tuşuna basarak sayfanın en altına inebilir veya kendiniz sayfanın en altındaki Kreosus maddi destek modülünde giderek oradaki "Destek Ol" tuşuna basarak sürece başlayabilirsiniz. (Dolar hesabımız için burayı kullanabilirsiniz).

Üstelik tüm işlem aşırı basit ve sadece birkaç saniyenizi alacak!

Peki bize neden destek olmalısınız? Kendimizi tanıtarak başlayalım:

Evrim Ağacı Nedir?

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en uzun soluklu, en eski, en köklü, en büyük, en güvenilen ve en çok ziyaret edilen bilim oluşumlarından birisidir. 5 Kasım 2010'da kurulmuş olan Evrim Ağacı, kurulduğundan bu yana tamamen ücretsiz bir şekilde bilim yazıları, makaleler, videolar, görseller ve çeşitli diğer içerikler hazırlamakta veya diğer dillerden Türkçeye güvenilir içerikleri kazandırmaktadır.

Maddi Destek İhtiyacı

Evrim Ağacı, yüzde 100 okur desteğiyle sürdürülen bir bilim projesidir. Evrim Ağacı; hiçbir şirket veya devletten fon almamakta, sürdürülebilirliğini dış kaynaklardan gelen desteklerle sağlamamaktadır. Bu nedenle Evrim Ağacı'nın ideallerine ve hayallerine destek olan kişilerin, Kreosus üzerinden maddi destekte bulunarak Evrim Ağacı'nın hedeflerine ortak olması, ekibin yaptığı işi sürdürebilmesi için kritik öneme sahiptir.

Vizyonumuz

Evrim Ağacı'nın vizyonu, Türkiye'den çıkan amatör bir bilim oluşumunun tüm dünyada ses getirecek işlere imza atması ve Türkiye'yi uluslararası bilimsel platformda başarıyla temsil edebilmektir. Evrim Ağacı'nın vizyonunda, az sonra değineceğimiz belirtilmiş olan basamaklardan geçerek, başta Türkiye olmak üzere dünyada bilimsel farkındalığı ve modern bilimin halka etkin bir şekilde ulaştırılabilmesini sağlamaktır. 

Hayallerimiz ve Hedeflerimiz

Evrim Ağacı olarak birçok planımız var. Bunların kimi küçük ve kısa vadeli, kimiyse büyük ve uzun vadeli çalışmalar. Özellikle gerçekleştirmeyi hayal ettiğimiz büyük projelerimiz için uzun seneler ve giderek artan ciddiyette ve yoğunlukta çalışmalar gerektirecek; ancak burada listelememizin sebebi, Evrim Ağacı okurları olarak sizlerin sadece misyonumuzu değil; aynı zamanda vizyonumuzu da görebilmenizdir. 

Ne kadarını başarabiliriz, bunu ancak zaman gösterecek. Bildiğimiz tek bir şey var: Gece-gündüz demeden çalışıp, Türkiye’deki bilimsel düzeyi arttırmak ve aydınlanmayı sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

Evrim Ağacı olarak halkımıza bir sözümüz var: İnternet üzerinde sağladığımız bilimsel içeriklerimiz (makalelerimiz ve videolarımız) her zaman ücretsiz olarak halkımız tarafından erişilebilir olacak! Ancak daha da büyüyebilmemiz ve yeni projelerimizi hayata geçirebilmemiz için sizin yardımlarınıza ihtiyacımız var. 

Görebileceğiniz gibi hayallerimizin çoğunu gerçekleştirebilmek için epey çaba, emek ve masraf gerekli. Maalesef, maddi destekler olmaksızın bunların hayata geçmeleri ya fazlasıyla zor ya da imkansız. Ancak biz, Türkiye'nin tüm bunlara ve çok daha fazlasına layık olduğuna inanıyoruz! Daha önemlisi; Türkiye'deki bilimseverlerin el ele vererek bunların her birini ve çok daha fazlasını hayata geçirmeye yetecek potansiyeli olduğuna inanıyoruz!

Neden Kreosus?

Bizleri ayakta tutmayı sağlayacak ve uzun yıllar sürdürülebilir kılacak olan en güçlü seçenek, yine bir Evrim Ağacı projesi olan Kreosus! Eğer Kreosus üzerinden en az 5000 düzenli destekçiye erişebilirsek, Evrim Ağacı'nı ömrümüz boyunca tam-zamanlı mesleğimiz olarak sürdürebilir ve hiçbir ek desteğe, sponsora, vb. ihtiyaç duymaksızın büyüyebilir ve Türkiye'deki aydınlanma mücadelesinin vazgeçilmez bir parçası haline gelebiliriz. 5000 kişi kulağınıza çok geliyorsa; Evrim Ağacı'nın sosyal medyada 1 milyonu aşkın takipçisi olduğunu; yani onların sadece %0.5'inin desteğiyle ömür boyu sürdürülebileceğimizi hatırlatabiliriz!

Maddi destek olabilseniz de, olamasanız da, her türlü: Destekleriniz için sonsuz teşekkürler!

Bilimi anlatmamanın ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer ki aşıksanız, bunu bütün Dünya bilsin istersiniz.

Carl Sagan

Bilimsel Farkındalık

Türkiye'de bilimsel gerçeklerden haberdar olma ve bu gerçekleri anlayıp, bunlardan yola çıkarak yeni fikirler ve ürünler üretmeye ilgi duyma oranları dikkate değer miktarda düşük. Ancak biz, bunun nedeninin insanlarımızın bilime ilgisiz olması değil, bilimi yeterli zenginlik ve çeşitte sunan kaynakların yetersizliği olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla halkımıza, ezici çoğunluğu özgün yazılarımızdan oluşan, bir kısmı ise yurtdışında yayınlanıp da Türkçede bulunmasının faydalı olacağına inandığımız çeviri içeriklerden oluşan, geniş bir Türkçe bilim arşivi yaratmaya çalışıyoruz. Bu yolda bugüne kadar 7000'den fazla içerik yayınladık, yüzlerce bilim videosu çektik, 2 adet popüler bilim kitabı bastık ve çalışmalarımızı tam hız sürdürüyoruz. Arşivimiz, zamana meydana okuyan nitelikte ve kişilerin kendilerini internet üzerinde bilimsel alanlarda özgürce ve tamamen ücretsiz bir şekilde eğitebilmelerini hedefliyor. Bu aşırı zorlu bir iş; ancak desteklerinizle üstesinden gelebiliriz!

Bilim Platformu

Türkiye'de bilimle amatör veya profesyonel düzeyde ilgilenen tüm insanların çok çeşitli amaç ve şekillerde kullanabileceği bir platform olmak, Evrim Ağacı'nın en büyük önceliklerinden birisi. Bu nedenle Evrim Ağacı'nı geliştirirken, bilimin her alanından okurun ve araştırmacının ilgi ve bilgi düzeyine hitap edebilecek şekilde çalışmalar yürütmekteyiz. Bu projeler üzerine kafa yormak, bunları planlamak, bilgisayar kodlarına dökmek, hatalarını ayıklamak ve Türkiye'ye yakışır bir şekilde insanlarımıza sunmak son derece zorlu, karmaşık ve yorucu bir iş. İşte bu nedenle desteğinize ihtiyacımız var!

Dijital Yazılım Projesi

Biz, Evrim Ağacı'nda doğan ihtiyaçlarımızı modern, dijital araçlarla çözmenin değerine inanıyoruz. Bu nedenle bir zorlukla karşılaştığımızda, o zorluğu aşmamıza katkı sağlayacak araçlar varsa onları bulmaya çalışıyoruz; yoksa da pes etmek yerine kendi araçlarımızı üretmeyi hedef biliyoruz. Bunun arkasında çok temel bir düşünce yatıyor: Bize göre bilimi halk arasına indirmek, sadece bilimden söz etmekle ve yalnızca içerikler üretmekle olmaz; aynı zamanda, insanların etkileşebileceği dijital araçlar, kullanıcı deneyimini arttıracak ürünler, okur-yazar etkileşimini geliştirecek sistemler geliştirmekle olur. Bilim algısında ve bilim okuryazarlığında çağı yakalamak yetmez; onu geçmek gerekir. İşte bu yüzden Evrim Ağacı'nda biz, bilim okuryazarlığını arttırma ve bilimsel algıyı geliştirme sürecini bir yazılım projesi olarak da görmekteyiz. Çok sayıda fikir ve projemiz var; ancak bunları hayata geçirebilmek için daha fazla maddi desteğe ihtiyacımız var!

Geri Bildirim Gönder