Popüler astronomi platformu Astrapera olarak astronomi ve uzay bilimleri konularının herkes tarafından anlaşılabilecek biçimde aktarılmasını hedefliyoruz. Bunu yaparken ise bilimsel üsluptan ödün vermiyor, hem yazılı hem de video içeriklerimizin yüzde yüz özgün olmasına ve kaynak göstermeye büyük özen gösteriyoruz. Bu nedenle içeriklerimiz üzerinde yoğun çaba, emek ve zaman harcıyoruz. Ülkemizde her ne kadar popüler astronomi içerikleri, eğlence içerikleri kadar çok tüketilen ve takip edilen bir alan olmasa da üretilen içeriklerin yeterince kaliteli olmasıyla bu içerik tüketim alışkanlıklarının değiştirilebileceğine inanıyoruz. Ancak şu an elimizde bulunan bilgisayarmikrofon gibi ekipmanlarının başlangıç düzeyinde olması nedeniyle ürettiğimiz içeriklerin kalitesini de bir ölçüde maalesef maddi gücümüz belirliyor.

Üstelik, zaman zaman lisanslı içerikleri satın alarak izleyici ve okurlarımızın beğenisine sunduğumuzdan, bunu masraf yaparak gerçekleştiriyor ve bu nedenle zaman zaman büyük zorluklar çekiyoruz. Patreon üzerinden gelecek bağışlarla önce hali hazırda bize yük olan bütçe açığımızı kapatmak, ardından ise daha kaliteli içerikler üretmek ve içerik üretimine hız kazandırmak üzere daha iyi ekipmanlar ve dijital kozmetik ürünleri satın almayı planlıyoruz.

 Astrapera kurucusu Kemal Cihat Toprakçı'nın notu: 

Astronomi ve uzay bilimleriyle küçüklüğümden beri ilgilenen biri olarak, bugüne dek Türkiye'nin önde gelen birçok popüler bilim platformunda tamamen gönüllü olarak yöneticilik, editörlük, yazarlık ve çevirmenlik gibi rolleri üstlendim. Aktif olarak bilim festivalleri ve astronomi etkinliklerinde yer aldım, organizasyonlarını üstlendim. Ülkemizde astronomi bilimini erişilebilir hâle getirmek için var gücümle çalıştım ve Astrapera platformu ile birlikte çalışmaya da var gücümle devam ediyorum. Astrapera'nın kalıcı ve uzun ömürlü bir astronomi platformu olması için maddi desteklerinizin büyük önemi var. 

Astrapera yayın hayatına henüz yeni başlamış bir oluşum olduğu için, Google reklamlarıyla veya sponsorluklarla para kazanmaya başlaması için önünde uzun bir süre var. Bu nedenle, maddi desteklerinize ihtiyacımız var. 

Kemal Cihat Toprakçı'nın Astrapera Haricinde Görev Aldığı Diğer Platformlar ve İçerikleri:

Evrim Ağacı (Yazar): https://evrimagaci.org/equus2827/icerikler

Kozmik Anafor: (Yönetici, Yazar): https://www.kozmikanafor.com/author/kemalcihat/

Rasyonalist (Yazar, Editör): https://rasyonalist.org/author/kemal_cihat_toprakc...

Gelecek Bilimde (Göğe Bakma Durağı, Yayıncı, Moderatör): https://youtu.be/opDVb2LxLss

TASC TV (Kozmik Anafor ile Uzay ve Evren, Sunucu): https://youtu.be/MDdapKyv42M

Dr. Umut Yıldız Tek Çare Uzay Programı (Konuk): https://youtu.be/sswNtZD9gkg

Sorularınız için özel mesaj gönderebilirsiniz:

Facebook: http://www.facebook.com/astrapera

Twitter: https://www.twitter.com/Astraperacom

Instagram: http://www.instagram.com/astraperacom/

Youtube: https://www.youtube.com/c/Astrapera/

Yapım aşamasında olan web sitemiz çok yakında yayında!

Per ASPERA Ad ASTRA!

Zorluklardan, Yıldızlara!

Özgünlük

Hem yazılı hem de video içeriklerimizin yüzde yüz özgün olmasına büyük özen gösteriyoruz. Astrapera, günümüzde artık klişeleşmiş hâle gelen popüler bilim konularından daha çok, henüz Türkçe dilinde ele alınmamış astronomi içerikleri üretmeye gayret ediyor.

Kaynak Gösterme

Ürettiğimiz içeriklerin tümünde kaynak ve referans gösteriyoruz. Bu sayede okur ve izleyicilerimizin doğru ve güvenilir bilimsel bilgilere erişmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Popüler Astronomi

Astrapera, astronomi ve uzay bilimleri alanında en çok merak edilen konuları, karmaşıklıktan ve matematikten mümkün olduğunca arındırılmış, kolay kavranabilir bir dilde aktarmayı hedefliyor.

Geri Bildirim Gönder