Dünyanın en zehirli hayvanlarından biri olan Akrep, aynı zamanda tarımsal bir karlı iş fikri arayanlar için de önemli bir fırsat sağlıyor. Türkiye’de henüz istenilen seviyede olmasa da, akrep yetiştiriciliği yaparak akrep zehri çiftliği açmak sizi kısa sürede zengin dahi edebilir.

Dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alan akrep zehrinin litresi 20 milyon dolara kadar çıkmış durumda. Ancak işin riskli olması, pazara ulaşmanın nispeten daha zor olması ve personel bulmanın neredeyse imkansız olması yatırımcıları endişelendiren konular arasında yer alıyor.

ÇİFTLİK AÇMAK

Akrep yetiştiriciliği yapacaksanız eğer öncelikli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile tam uyumlu bir işletme açmanız gerekiyor. Bakanlık izni olmadan bu tür tesisleri açma şansınız yok, önemli düzeyde para ve hapis cezaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle ruhsat almanız gerekecek.

Bakanlık bu tür yetiştiricilere önemli düzeyde destek sağlıyor. Bir akrep yetiştiriciliği için başarılı bir proje hazırlaya bilirseniz eğer bu konuda destek alma şansınız da bulunuyor. Akrep yetiştiriciliğinde elde edilen akrep zehrini yine bakanlık kaynakları ile satabilmeniz mümkün. Litresi 20 milyon dolara kadar çıkan akrep zehri, İsrail, ABD ve Japonya’daki üniversitelere ve büyük ilaç firmalarına satılıyor.

Akrep özel bir hayvan türüdür ve yetiştiriciliği zor, zahmetli ve risklidir. Bu kapsamda akrepler hakkında herhangi bir bilgi sahibi olunmadan bu tür bir tesisin kurulma sürecine girmek önemli düzeyde risk barındırmaktadır. Üniversitelerin biyoloji bölümlerinden mezun olanlar tarafından akrepler hakkında bilgi alınabildiği gibi bu tür bir uzman tesiste istihdam edilebilir.

Mutluluk, ancak kapıdan içeri dahil olur. Bizler, korkularımızdan korkuluklar yaptığımız ve evimize korkularımızın dahil olmaması için o kapıları içeriden kapalı tuttuğumuz için de mutluluk, asla içeri giremez. Kapıyı çalar gider. Biz açmayız. Gelen o misafiri de korktuğumuz korkularımız zannederiz.

"Rashad Farhadov"

Desteğinizin Önemi

Aziz saygı değer kardeşlerim ve dostlarım. Sizleri saygıyla Selamlıyorum. Biliyorsunuz ki, dünyamız artık teknoloji çağında hızlı adımlarla ilerliyor. Eskiye nazaran birçok problemlerimizi bilimsel araştırmalarla çözebiliyoruz. Buna göre de atılan her adıma dikkat etmek zorundayız. Ben de kendi uzmanı olduğum konularda, insanlığa ve ülkemize kendi çapımda katkıda buluna bilmek adına bu büyük projeyi başlatmış bulunmaktayım. Tabi ki, de bu denli büyük bir proje, büyük yatırımlar gerektiriyor. Ben bu pastanın maddi boyutunun bir kısmını kendi imkanlarım çerçevesinde karşılaya bilirim. Ancak geri kalanını tamamlaya bilmem ve sizlere ve tüm dünyaya faydalı olabilmem adına göstereceğiniz tüm maddi desteğe ihtiyacım olacak. Serum üretimi ve ilaç üretimi, ülkemizde pek yaygın değil. Artık bu sektöre de girmemizin vakti gelmiştir diye düşünüyorum.

Ben Kimim ?

Ben "Reşad Ferhadov" Azerbaycan vatandaşı bir kardeşinizim. Bizim ülkede imkanlar kısıtlı olduğu için, bu tür projeleri ancak Türkiye'de gerçekleştire bileceğime inandığım için, 2015 senesi mayıs ayında Türkiye'ye geldim. Türkiye'de birçok saygı değer kardeşle ve birçok bilim adamıyla tanıştım. Bilginize şunu da söylemek istiyorum ki, ben, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümünü okudum. Hazırladığım projelerin çoğu girişimcilik üzerine kurulu olmuştur. Bu da o projelerden biridir. Şayet yeteri kadar maddi desteği elde edersem, Türkiye'ni yüksek zirvelere taşıyacak projelerim ve düşüncelerim de vardır. Ancak her düşüncenin arkasında günümüz şartlarıyla maddiyat yatmaktadır. "Nikola Tesla" bile maddiyat yüzünden birçok dahiyane düşüncelerini gerçekleştirmeden aramızdan ayrıldı. Ben de kendi şahsım adına onun kaderinin cilvesini yaşamak istemiyorum. Tüm hayatım boyunca şu kapitalist düzene karşı kendime özgü duruşumu sergileyeceğime dair söz sizlere veriyorum.

Sizlerin Kazancı Ne ?

Bu projeden sizlerin karı, bu proje gerçekleştikten sonra sizlere sağlayacağım ikinci büyük girişimcilik planı olacaktır. Tabi ki, de ikinci büyük planımı artık kendi ayaklarımı yere basacak bir biçimde gerçekleştireceğim. Yani şuan destek olacağınız şu projenin gerçekleşmesi durumunda, hem ben, hem siz, hem de tüm Türkiye büyük kar, gelir elde edecek. Böylelikle ikinci planı ve diğer projeleri uygularken artık paraya ihtiyacımız olmayacak. Çünkü bu ilk projeye destek çıkan sizin gibi yufka, cesur ve aslan yürekli kardeşlerimizin ektiği şu tohumların meyvesini o zaman hep birlikte yiyeceğiz (tekrar toprağa ekmek için de bir kısmını hep kenara koyarak). Bundan dolayı sizlerin desteğine çok ihtiyacım var. Bence tüm Türkiye'nin bu tarz projelere, bu tarz düşüncelere, fikirlere ihtiyacı vardır.

Geri Bildirim Gönder