dokuz8HABER kimiz biz?

‘Gezi’nin devamı gelmedi”… “Gezi oldu da ne oldu”… “Gezi’den sonra her şey daha kötü

oldu..”diyenlerden misiniz?

Biz değiliz.

Türkiye’de büyük dönüşümün ilk adımı olan Gezi Direnişi bizim de doğum günlerimize karşılık geliyor. Medyanın gömüldüğü sessizlikten sıyrılmak için ilk adımlarımızı tam da o sıralarda attık ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yayın hayatımıza başladık.

O günden bu yana yaşanan tüm seçimlerde, tüm önemli gelişmelerde ve giderek her gün, her saat, hatta her dakika; alternatif medyanın susturulan milyonların hayatına kattığı nefesin bir parçası olduk. Konuşmayan, bakmayan, gözünü çeviren bir topluma dönüşmeye ayak direrken, gazeteciliğin özüne sahip çıktık.

Dünyada çıkış noktası ‘sokak’ olan yurttaş gazeteciliğinin Türkiye’deki temsilcisi olduk. Hayatın ritmini yeniden habere taşımak için değişen dünyanın dijital dinamiklerinden yararlandık. Bir yandan sansüre, diğer yandan dijital çağın bilgi kirliliğine karşı medya okuryazarlığını artırmanın Türkiye’nin ve hatta dünyanın aydınlanması için ne kadar önemli olduğunu gördük.

Son beş yılda verdiğimiz 50'den fazla habercilik eğitimiyle 72 şehirden 1400 kişiye ulaştık.

Türkiye'de medya alanında en fazla eğitim yapan kuruluş olduk. 60'a yakın eğitmenden oluşan havuzumuzla, 32 farklı eğitim modülümüzle ve hayata geçirdiğimiz saha araştırmalarıyla ilk andan itibaren sadece habercilik alanında içerik üreten değil, dijital dönüşüm sürecinde medyayı anlamaya çalışan, tanımlayan ve geliştiren akademik bir platform da olduk.

Tüm bu çalışmaların ürünü olarak bugün Türkiye’nin pek çok kentinden onlarca yerel gazeteci ve yüzlerce yurttaş gazetecisiyle birlikte kaynağından, doğrulanmış haberleri takipçilerimize an be an aktarıyor, sansüre olduğu kadar ‘sahte habere' de geçit vermemek için çabalıyoruz. Sadece bununla kalmıyor veri haberciliği, video odaklı mobil habercilik ve podcast alanında içerik üretiyoruz.

Tüm bu saydıklarımızı merkezinde 10 kişinin olduğu ekibimizle yapıyoruz. Artık geldiğimiz noktada kabımıza sığamıyoruz.

*Giderek gelişen video habercilik kapasitemizi dokuz8TV'yle;

*Eğitim ve araştırma alanındaki birikimimizi dokuz8HABER Akademisi'yle;

*Eğitimlerimizi tüm toplumun erişimine açma çabamızı Yurttaş Medya Merkezleri Ağı'yla ve

*Yerellerden, güvenilir ve hızlı haber akışımızı bağımsız haber ajansıyla taçlandırmak istiyoruz.

Kısacası sizlerin haber alma hakkına çok daha güçlü şekilde sahip çıkmak için 'Yeni başlangıçlar Türkiyesi'nin gerçekten yeni ve bağımsız medya platformuna dönüşmek istiyoruz.

Bu önemli atılımlar için size, desteğinize ihtiyacımız var...

Senden Ne Haber?

dokuz8haber

Beş Buçuk Yılda dokuz8Haber

dokuz8HABER platformu olarak ilk iletişimimizi 2014 yılındaki 30 Mart Yerel Seçimlerinde başlattık. Haber merkezinde toplanan verileri yüzlerce tweet ve facebook iletisi olarak toplam 2 dilde (Türkçe, İngilizce) tüm dünyaya servis etmeye devam ettik. 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi’nden itibaren 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Seçimleri’ne kadar bugün kadar yapılan 8 seçimde de Yurttaş Haber Takip Merkezi ve Ağları kurduk. Bu ağlar dokuz8HABER’in ülke çapında yayılan haber çalışmasını çok güçlendirdi. Mart 2014 tarihinden itibaren günde yaklaşık 200 haber yayınlıyoruz. Haber akışını hızlandırarak, günlük 3 milyon gösterime ulaştık. Kurulduğu ilk andan itibaren eğitim programları düzenleyen dokuz8HABER bugüne kadar, Türkiye genelinde İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya, Samsun ve Ordu merkezli olmak üzere Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı başlığı altında 50'den fazla eğitim düzenledi. Bu eğitimlere yurttaş habercilerinden gazetecilere, öğrencilerden sivil toplum kuruluşu temsilcilerine geniş bir çerçevede 72 şehirden 1400 kişi katıldı. Medya odaklı tartışmalar sürdürmek üzere düzenlediğimiz 20’nin üzerinde çalıştayda 1000’den fazla katılımcıyla buluştuk. 2018 yılı ortasından 2019 ortasına kadar 120 veri haberi yaparak bu alanda Türkiye’de en çok içerik üreten medya kuruluşu olduk. dokuz8HABER günlük ortalama 50 İngilizce tweet haberle Türkiye’den İngilizce anlık haber akışının da öne çıkan platformu haline geldi, dokuz8NEWS hesabından yayınlanan haberler dünyanın dört bir yanında çok sayıda medya kuruluşuna kaynak oldu.

Hedeflerimiz (Birinci Aşama)

Yerel medya kuruluşları ve yerel gazetecilerden oluşan bir özel haber ağı kurmak ve yurttaş habercilerinin desteğiyle güçlenecek olan bu ağı adım adım ülke çapında yayın yapacak bağımsız ve güçlü bir haber ajansına dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bu ulusal haber ağını kurmak için öncelikli olarak yerel medya kuruluşlarında çalışan veya bireysel, işsiz durumundaki gazetecilerin dahil olduğu bir telifli haber havuzu oluşturarak, 40 şehirde çalışan 80 gazeteciye telifli haberler yaptırmak ve yerel medya haber havuzundan ulusal medyaya yansıyan haberlerin teliflerini karşılamayı amaçlıyoruz. Yurttaş haberciliğini ülke çapında desteklemeye ve yurttaş habercilerini yerel haber ağlarında bir araya getirerek yerel medya koordinasyonunu da destekleyecek şekilde yayın haber akışını sürdürmek istiyoruz. Güçlü ve altı editörden oluşan bir haber merkeziye ülke çapında yerellerden akacak haberleri çok yönlü olarak haberleştirecek ve yayınlayacak kapasiteye ulaşmak istiyoruz. 98 saniyede günden kalan, haftadan kalan türü kısa video haberlerden orta metraj haber belgesellerine kadar geniş bir skalada dokuz8Video yayınlarını istikrarlı hale getirmek ve bu birikime dayanarak Dokuz8TV’yi kurarak, dokuz8PodCast yayıncılığını başlatmak ve günlük haberler ve haftalık tematik programlarla hızla etkin hale getirmeyi amaçlıyoruz. Kurulduğumuzda bugüne düzenlediğimiz 50 eğitimin birikimine yaslanarak eğitim alanındaki çalışmalarımızı dokuz8HABER Akademisi ve dokuz8 Yurttaş Medya Merkezleri Ağı kurarak, çok daha güçlü ve yaygın eğitimler hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Hedeflerimiz (İkinci Aşama)

Türkiye’nin dört bir yanında daha çok eğitim düzenleyerek, dokuz8HABER ağının gönüllü yurttaş muhabirlerini eğitmek, yurttaş haberciliğini daha yaygınlaştırarak tarafsız habere ulaşımı kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Akademisyenlerden ve deneyimli gazetecilerden oluşan bir çalışma birimimizin yönetiminde ülke çapında onlarca, yüzlerce yurttaş gazetecisini eğitmenin yanı sıra binlercesinin yararlanacağı eğitim materyalleri hazırlayarak, Adana-Çukurova, Samsun-Karadeniz, İzmir-Ege, Ankara, Diyarbakır-Güneydoğu, Antalya-Akdeniz dokuz8HABER temsilciliklerini açmayı hedefliyoruz. dokuz8 Dijital Medya Akademisi kurarak eğitim birikimlerini tüm toplumun hizmetine açarak, medya alanında her yıl bir kapsamlı saha araştırması yapmak ve STK’lar, alternatif medya ve yurttaş medyanın gelişmesini sağlayacak workshopların devamlılığını sağlamak istiyoruz. Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için haber merkezi editörlerimizin maaşlarını ödeyerek, tüm Türkiye’de açmayı hedeflediğimiz temsilciliklerle birlikte, doğru habere ulaşımın daha hızlı olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Ürettiğimiz video içerik ve belgesellerimizin haftalık sayısını arttırarak, dokuz8HABER mobil uygulamasıyla doğru habere ulaşılmasını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Geri Bildirim Gönder