Nedir bu Creatures In The Clouds?

"Creatures In The Clouds" (CITC) yani Türkçe ismi ile "Bulutlardaki Varlıklar" uzun soluklu, çok katmanlı, uluslararası ve kolektif bir sosyal sanat projesidir. 2018 yılında başlamış olan proje psikolojik olarak da incelenebilecek algı elementlerini görsel ve yazılı sanata çevirme amacındadır.

Creatures In The Clouds'un hikayesi nedir?

Farklı insanlar aynı görseller içerisinde neler görüyor veya gördüklerini zihinlerinde nasıl yorumluyor? İnsanların desen bulma algısı, bilinç altında ne kadar derinlere ulaşıyor?

Tüm bu sorulara yanıt bulmak adına bulutlarda sadece bir şeyler görmekle yetinmeyip gördüğünü çizerek gösterebilecek insanlarla iletişime geçmeye başladık ve projemiz böylelikle ilk meyvelerini vermeye başladı.

Sonuçlar projenin daha da büyümesi ve tüm dünya çapında uygulanarak farklı kültürden sanatçıların da katılımı ile yapılması gerektiğini kanıtlar şekildeydi.

Bununla birlikte aynı zamanda projede tamamlayıcı bir katman daha olması gerektiğine karar verdik. İllüstrasyonların yazıya dönüşümü. Bu tamamlayıcı katman illüstrasyon ve çizimlerin, bilinç ve bilinç altımızda çağrıştırdığı, gerçek olguları içeren konular hakkında olacak şekilde planlandı. Konu hakkında bilgi yeterliliğine veya araştırma gücüne sahip dünya çapında farklı kişiler tarafından gerçekleştirilecek bu yazım kısmı; psikolojiden, biyolojiye, sosyal bilimlere, teknolojik gelişmelere, tarih, kültür, felsefeye ve hatta gelecek üzerine düşüncelere kadar neredeyse sınırsız bir çeşitliliği kapsıyor.

Projedeki katmanlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Zemin katman: Bulutlar.

Yaratıcı katman: Bulutların üzerine yapılmış illüstrasyonlar.

Düşünsel katman: İllüstrasyonların çağrıştırdığı konular üzerine yazılan yazılar.

Projenin Amacı Ne?

Projenin pek çok amacı var:

- Proje ile etkileşimde bulunan insanların zihninde, yeni bir farkındalık alanı yaratarak, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını tetiklemek.

- Beynin sağ lobundaki bilim ile daha çok beynin sol lobunda takılmayı seven sanatın bir arada ortak çalışabildiği bir platform oluşturmak.

- Farklı kültürden, farklı dillerde konuşan insanları gökyüzündeki ortak bir amaç sayesinde bir araya getirerek ortaklaşa çalışmalarını, benzerliklerini ve farklılıklarını en güzel şekilde ortaya koymalarını sağlamak.

- Bakmak ve görmek arasındaki ve görmek ve anlamak arasındaki farkın büyüklüğüne değinmek.

- Bambaşka bir perspektif sunarak insanların kendilerine, toplumlarına ve dünyaya bakış açısını değiştirmek/geliştirmek.

Hedeflerimiz

Bulutlar ile ilgili bir konseptiniz varsa eğer gerçekten de sınırlar gökyüzüne kadar uzanıyor. Belki ilk bakışta ne yapılabilir ki diyorsunuz ama bulutların tüm dünyayı kaplaması gibi bizim el atacağımız konular da her yeri kaplıyor aslında. Hem sayıca çok hem de yapılması sanıldığından daha fazla nakit ve vakit gerektiren şeyler. Projemizin devamlılığını sürdürebilmek adına ulaşmak istediğimiz kısa orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var. Bunların bir kısmını sizin için listeledik.

- Web sitemizi geliştirmek ve bu dijital platformu kullanarak ve Creatures In The Cloud'u sosyal bir ağ haline getirmek.

- Web sitemizin Türkçe versiyonunu yaratmak ve global versiyonu ile eşgüdümlü olarak yönetmek.

- Gönüllü yazar, editör ve illüstratör ekibimizin emeklerinin karşılığını maddi olarak ödeyebilmek.

- Elde edilen dijital işlerin bastırılıp sergi halinde insanlara ulaştırılması.

- Elde edilen işlerin hem çocuklar hem büyükler için farklı kitaplar haline dönüştürülmesi.

- Dünya çapında bienalleri takip etmek ve Türkiye'den çıkan bir proje olarak bienallere katılmak.

- Dijital çizim yazılımlarının tedarik edilmesi, maddi açıdan projeye katılma imkanı olmayanlara yeteneklerini gösterme şansının verilmesi.

- Türkiye Ofisinin açılması.

- Tüm katılımcılarımızın dünya çapında bilinirlik kazanması.

- Daha çok insana ulaşıp daha büyük işler başarabilmek adına yatırımcılar ve sponsorlarla tanışmak.

Hayallerimiz

- Creatures In The Cloud'u tam zamanlı olarak sürdürebilmek.

- Tüm dünya ülkelerinden katılımcılara ulaşmak.

- Yurt dışı ofislerinin açılması.

- Yapılan işlerin faklı dillere çevrilerek yayınlanması ve çok daha fazla kişiye ulaşması.

- Kendi sürdürebilirliğimizi sağladıktan sonra yeni yeteneklerin filizlenebilmesi için, ihtiyacı olan seçilmiş özel yetenekli genç ve çocuklara burs ve materyal edinme imkanları sağlamak.

Bulutlar bizi ne kadar yukarı çekse de biz sıkı sıkıya gerçeklere tutunmayı tercih ediyoruz. O yüzden bütün bunların "hemen şimdi, hızlı bir şekilde" olamayacağının farkındayız. Üretilen sanat işleri ve yazdığımız yazıların üstündeki emek ve harcanan zaman o kadar yoğun ki. Sadece bunların bir karşılığı olsun istiyoruz. İşte burada da siz devreye giriyorsunuz.

Bulutlar güzellikler ve hırçınlıklarla dolu. Bizim görevimiz ise onları yakalayıp size görünür kılmak, size onların hikayelerini anlatmak.

Hedeflerimize ulaşmamıza bize yardım eder misiniz?

Yaratmanın başlangıcıdır düş gücü. Dilediğinizi düşler, düşlediğinizi amaçlar, amaçladığınızı yaratırsınız sonunda.

― George Bernard Shaw

Zemin Katman - Fotoğraf

Bulut fotoğrafları yolculuğumuzun başlangıç noktası. Aslında bir su buharı grubundan ibaret olan bu manzara, beynimizin çalışma ve desen tanımlama mekanizması sayesinde birbirinden farklı şekillere dönüşebiliyor. Normal insanlar bu gördüklerini tarif etmede veya göstermede zorluklar yaşarken illüstratör ve ressamlar için bu fazlasıyla keyif verici bir çalışmadan ibaret. Olay da bu zaten. Bulut fotoğraflarına bakıyor ve gördüklerini resmediyorlar. Neredeyse sınırsız bir özgürlük alanları var.

Yaratıcı Katman - Illüstrasyon

İllüstrasyonlar tercihen dijital ortamda hazırlanıyor, böylelikle fotoğraflar ile öncesi- sonrası gösterimlerini çok daha uygun ve kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Aradaki benzeşimler ve belirginleşen çizgi ve renkler ile daha görünür hale gelen "şey"ler insanları derinden etkiliyor. Sırada ise bu çizimlerin yorumlanma zamanı var

Düşünsel Katman - Metin

Bu bölüm içerik yazarlarımız ile illüstratörlerin ortaya çıkarttığı illüstrasyonlar arasında geçiyor. Nasıl bulut fotoğrafları çizimlere dönüştüyse bu aşamada da bu çizimler yazarlarda bıraktığı etkiye göre belli çerçevelerde oluşturulmuş yazılara dönüşüyor. Suyun buharlaşması ve yoğuşması gibi basit bir fiziksel etkileşimin önce sanata ardından edebiyata dönmesi heyecan verici değil mi?

Geri Bildirim Gönder