2010 yılında yayın hayatına başlayan ve aralıksız bir şekilde okuyucularına ve izleyicilerine "gazetecilik etik ilkeleri" ve insan hakları çerçevesinde taraf olarak yayın yapan Çağdaş Ses, en kısa sürede Youtube ve Podcast yayınlarına başlayacaktır.

İlkelerinde direnen gazetecilerin işsizlik ve cezaevi sopalarıyla “etkisiz hale getirildiği” basının “gerçek basın” vasfını kaybettiği toplumlarda, demokrasiden söz etmek mümkün değildir.

Demokrasinin kapı arkasına gizlendiği toplumlarda ise önce adaletsizlik boy gösterir. Sırasıyla insan hakları ve hukuk askıya alınır, devletin kurumlarını yönetenler hesap vermeden, arzu ettikleri gibi kararlar alırlar. Hesap verme ve denetim mekanizması işlemez olduğu için haklı hakkını alamaz, “hak”yalnızca güçlünün yanında yer alanların sahibi olabildiği bir statüsüye indirgenir. İş cinayetleri ve faili meçhul cinayetler çoğalır. Eğitim niteliksizleşir ve toplum “suskun”bir kitleye dönüşür.

Gazetecinin görevi; işsizlik, milyonluk tazminat davaları, cezaevi gibi sopalar güç odaklarınca ensellerinde sallandırıldığında dahi sessizlik suçunu işlemeyi reddederek topluma gerçeği anlatmanın bir yolunu bulmaktır.

Mesleklerini hakkıyla yapmayı reddeden ve siyasetçiler ile ekonomiye yön veren grupların çıkarlarını esas alarak kalem oynatanların bu hususta kurdukları her cümle ancak bahane olacaktır.

Gazeteci gerçeği aktarmanın bir yolunu her ne olursa olsun bulmak zorundadır. Amacımız gazeteciliktir.

Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur. bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız.

Uğur Mumcu

Geri Bildirim Gönder